Sjednica Gradskog vijeća u novom sastavu

Radio Prkos 08.07.2021 NOVA GRADIŠKA
img

Danas je u Gradskoj vijećnici održana 2. sjednica Gradskog vijeća u novom sastavu. Sjednica je započela aktualnim satom na kojem su vijećnici mogli postaviti pitanja vezana uz funkcioniranje grada. Iako se, slijedom događaja posljednjih dana vezanih uz Novu Gradišku, mnoga pitanja nameću sama, čini se da su ipak većim dijelom izostala pa su se vijećnici danas držali uglavnom benignih tema.

Unatoč tomu, aktualni sat polučio je niz pitanja i problema značajnih za svakodnevnicu našega grada.

Sjednicu je vodila novoizabrana predsjednica Vijeća Dinka Matijević.
Za prvo pitanje javio se vijećnik Marijan Radić  koji je postavio pitanje vezano uz aglomeraciju Nova Gradiška koja obuhvaća i općine Rešetari i Cernik te u kojoj su fazi radovi na izgradnji i je li došao kraj onečišćenju potoka Šumetlice.

Gradonačelnik Grgić kako je izgradnja pročistača u završnoj fazi te će sve fekalne vode odlaziti u pročistač te voda u potoku Šumetlica više neće biti zagađena.
Za pitanje se javio i vijećnik HDZ-a Davorin Slišurić kojeg je zanimalo planira li se smanjenje stope prireza koja u Novoj Gradiški trenutno iznosi 12 posto jer, kako ističe, susjedni gradovi imaju daleko manje stope prireza, a pojedini gradovi u Hrvatskoj i 0 posto prireza.

„ Zašto su radnici u Novoj Gradiški u nepovoljnijem položaju u odnosu na radnike u susjednim gradovima?“ – kazao je Slišurić. Zanimalo ga je također hoće li se smanjiti naknada za parkiranje vozila koja sada iznosi 4 kn po satu dok je npr. U Slavonskom Brodu 3 kn po satu.

Gradonačelnik Grgić složio se da je stopa prireza od 12 posto visoka, ali kako kaže, takva je već 20 godina. No, napravit će se analiza da se vidi što bi to značilo u prihodima u proračunu pa će se dalje o tome razgovarati.

Što se tiče cijene parkinga, kako ističe gradonačelnik, u Zagrebu je cijena parkinga 10 -12 kn (logična usporedba), ali razgovarat će se s direktorom tvrtke Ekokong da se vidi koliko im ta stavka može utjecati na prihode. Kako ističe gradonačelnik, veći problem je parking kod Konzuma koji je gotovo uvijek pun, iako je od toga samo 10 ak posto kupaca dok ostali taj parking koriste za odlazak u grad, a za to vrijeme gradski parkinzi zjape prazni,  stoga se radi na tome da se riješi i to pitanje, pojasnio je gradonačelnik Grgić.

Vijećnik Davorin Slišurić nadovezao se pojašnjenjem kako nije važno tko je uveo tih 12 posto nego da je to nešto o čemu treba razmisliti jer je to nešto što je važno za građane te upitao kada će analize biti gotove. Prema riječima gradonačelnika, pokušat će učiniti da to bude što prije u dogovoru s Odjelom za financije.

Sljedeće pitanje postavila je vijećnica HDZ-a prof. Ljiljana Ptačnik. Kako je istaknula, pitanje je to koje postavlja već 2 godine, ali ne dobiva rješenje. Pitanje je vezano uz gradsko groblje i sahrane koje se u ljetno doba odvijaju u ranim poslijepodnevnim satima kada su temperature najviše, u radno vrijeme bez natkrova i neadekvatno reguliran promet.

Na njezino pitanje odgovorio je zamjenik gradonačelnika Borislav Vidošić koji se složio da su termini sahrana neprimjereni te pojasnio kako je u razgovoru s direktorom tvrtke „Ekokong” rečeno da bi se u tom slučaju morala organizirati druga smjena ili dežurstvo pa bi se i cijena usluge morala povećati te da će se problem nastojati riješiti dodavši da je projekt izgradnje nadstrešnice na Gradskom groblju u pripremi.

Vijećnica Marija Bradašić Mikolčević upitala je što je s upisima djece u vrtić te postoje li planovi za povećanje kapaciteta s obzirom da su trenutačno nedostatni.

Zamjenik gradonačelnika Borislav Vidošić kazao je kako su upisi u tijeku, zaprimljeno je 113 novih zahtjeva za upis. Iz vrtića je u školu otišlo pedesetak djece, upisat će se 67 novih. Ostat će neupisano 20 ak djece. Ali kako napominje Vidošić, prenamijenit će se još jedan prostor kojim će se osigurati dodatni smještaj te zaposliti dvije nove odgojiteljice.

Vijećnica Marijana Škara Ivković pitala je dokle su stigli radovi na Gradskim bazenima te kada će se Novogradiščani okupati u novim gradskim bazenima:

Kako je pojasnio gradonačelnik Grgić, s projektom se krenulo se na vrijeme, ali procedure oko javne nabave usporavaju i produžavaju rokove. „Rok za dovršetak gradskih bazena je 1. 9. Betonska košulja gotova, kreće se s keramikom i uređenjem okoliša. U tijeku su završni radovi, no mora se dobiti uporabna dozvola. U svakom slučaju, ove godine bazeni će biti definitivno gotovi.“ – kazao je gradonačelnik Grgić.

Podsjetimo, gradonačelnik Grgić u svojoj kampanji i prilikom potpisivanja ugovora o početku radova, najavio je kako već ove godine očekuje pune bazene najmlađih, ali i odraslih obećavši ljeto puno zabave na gradskim bazenima. No, kako se čini, ovoga ćemo se ljeta kupati jedino u neispunjenim obećanjima i kreditu za bazene.  

SDP-ovog vijećnika Franju Kikića zanimalo je je li bilo novih zapošljavanja u gradskoj upravi nakon lokalnih izbora kao i to hoće li pokretanje kaznenog postupka pokrenutog od strane Ureda EU, imati negativna utjecaj na daljnje apliciranje Grada na natječaje za Eu sredstava jer često se kao uvjet ističe i ne vođenje kaznenog postupka protiv odgovorne osobe.

Gradonačelnik Grgić kazao je kako o tome ne može pričati: „Ja ne mogu o ovome ništa pričati, ne zato što sam pod prisegom ili ne smijem, nego zato što još uvijek nisam ništa dobio službeno. Vezano uz natječaje, provjerit ćemo je li to ograničavajući faktor. Do sada to nije bilo tako. Naime, djelatnici su pod stalnim istragama i izvidima. Nije ovo prva, a neće biti ni zadnja, kako stvari stoje. No, mi i trebamo biti pod prismotrom i za sve trebamo odgovoriti. Netko mora kontrolirati naš rad s te zakonske strane. Prihvaćajući dužnost gradonačelnika prihvatio sam da se kontrolira i moj kao i rad Gradske uprave koju vodim. – odgovorio je gradonačelnik Grgić.

Vijećnica SDP-a dr. Ljepša Rakas Vujčić upitala je što se događa s projektom „Zlatni grad” za starije osobe i umirovljenike te planira li se izgradnja Doma za starije i nemoćne osobe i apliciranje toga projekta na EU fondove.

„Mi imamo dobru priču vezanu uz to, odnosno zgradu vojarne. Razmišljali o izgradnji studentskog kampusa, muzeja i drugih sadržaja. Budući da se radilo o kratkim rokovima i potrebi apliciranja projekta, morali smo nešto predložiti. Pokazalo da nam je puno važniji Dom za starije i nemoćne osobe i odluka je ove uprave da ćemo ići u tom smjeru. Obnova cjelokupnog prostora vojarne i njeno stavljanje u funkciju koštalo bi nekoliko desetaka milijuna kuna, no za to sada nemamo novca. Ići će se na starački dom, sredstva ćemo pokušati pronaći rebalansom Proračuna. Cijela ta priča je dosta financijski upitna. Volio bih ovaj mandat završiti završavajući taj veliki projekt. Ići će se i na projekt „Zlatni grad”, kojim koracima, to ovisi o fondovima, ne o nama.“ odgovorio je gradonačelnik Grgić.

Za riječ se javila i HDZ-ova Marija Mihaljević koja je postavila pitanje otežanog dotoka vode u Požeškoj ulici.

Kako je pojasnio gradonačelnik, postoje dvije sporedne, lokacije. To su vrh male i Ciglarsko brdo gdje je pritisak jedva jedan bar. „Napravljena je projektna dokumentacija i ishođena građevinska dozvola za stanicu za podizanje tlaka i za jedno i za drugo. Kandidirano je u „Hrvatskim vodama” za sufinanciranje, međutim očekivani iznos iz „Hrvatskih voda” koji je trebao biti daleko je manji od planiranog. Vodovod zapadne Slavonije pokušava ili na drugi način doći do sredstava ili ući u sljedeći rebalans. Nadam se da će to u određeno vrijeme realizirati jer imamo dokumentaciju, imamo dozvole, imamo troškovnike. Vezano uz Vodovod zapadne Slavonije treba reći kako smo do sada vodu dobivali praktično iz Davora i ona je dolazila pod jako velikim pritiscima, pogotovu u donjim dijelovima grada, preko devet bara. Jer da bi na vrhu brda imali jedan i pol bar dolje je moralo biti devet bara. Sve to stvaralo je veliki pritisak na infrastrukturu instalacija zbog čega je dolazilo do pucanja. U međuvremenu je taj problem detektiran i voda, koja je dolazila sa Strmca cjevovodom do Bačice, sada ide u filtrirnicu, potpuno novu i obnovljenu, tako da ćemo mi od ovih dana vrlo brzo dobivati vodu sa Strmca kao što smo nekada imali. U nedostatku vode, ići će iz Davora ili će Davor pokrivati neki drugi dio. – zaključio je gradonačelnik Vinko Grgić.

Slične vijesti

Najnovije