U Novoj Gradiški se snima dokumentarac

Radio Prkos 31.10.2024 KULTURA
img

Od kojih se sve faza sastoji proces snimanja filma, kako voditelj filmske družine može u njemu usmjeravati učenike te kako organizirati i koga pozvati na premijeru dječjeg filma –rekao nam je Toma Zidić filmski režiser i scenarista,medijski pedagog koji u Novoj Gradiški u suradnji HAVC i Doma kulture priprema učenike da snime dokumentarni film. Uz Tomu Zidića na radionici je producentica Marta Radoš.

Svakomu dobromu filmskomu projektu prethodi dobra ideja. Originalnu filmsku ideju moguće je izraziti u jednoj poticajnoj rečenici. Voditelj ne treba sputavati dječju maštu i nametati svoje ideje, ali treba pomoći učenicima i usmjeravati ih kako da što bolje ostvare i naoko banalnu, na prvu pomisao možda i nezanimljivu ideju.

Scenarist je osoba koja piše scenarij prema vlastitoj ili tuđoj izvornoj (originalnoj) ideji ili je scenarij nastao preradom ili prilagodbom (adaptacijom) književnoga djela. Scenarij, na kojemu se zasniva filmski projekt, sadrži: broj scene, mjesto i vrijeme radnje, opis i ponašanje likova, dijaloge ili monologe – cjelokupnu radnju filma.Kad je scenarij dotjeran, vrijeme je za pustolovinu – snimanje filma. Tko želi profitirati na snimanju filma, neka prije samoga čina snimanja -uz knjigu snimanja i uključenje kamera napravi dobar plan snimanja za vrijeme i prostor, tj. po danima i mjestima (lokacijama).

Nakon snimanja, a prije montaže, treba pregledati snimljeni sirovi materijal. Kamera se priključuje na televizor (ili na računalo, LCD projektor) i pregledava se snimljeno. Na taj će se način svi članovi družine (i oni koji nisu bili na svim danima snimanja) upoznati sa snimljenim materijalom. Dok se pregledava snimljeno, treba zabilježiti svaki time code dobrih i odličnih kadrova kako bi montažer znao koje kadrove treba unijeti u računalo.

Sve iskoristive kadrove potrebno je označiti i u skriptu. Ako je snimljeno nekoliko sati materijala, članovi filmske družine mogu se podijeliti u skupine pa će svaka skupina pregledati jedan sat sirovoga materijala i napraviti odabir kadrova za montažu.

Premijera dječjega filma može biti u različitim prostorima: učionici, školskoj dvorani, školskom predvorju, kinu, na filmskoj reviji, Danas je dječje filmsko stvaralaštvo najproduktivnije i žanrovski najraznovrsnije filmsko stvaralaštvo u hrvatskoj kinematografiji.

Mlade filmaše, na putu od ideje do premijere filma, voditelj družine (medijski pedagog) sigurno vodi i usmjerava dajući im dovoljno prostora za vlastitu kreativnost, ali istovremeno ih učeći zakonitostima filmskoga izražavanja.

Sustavno ulaganje u medijsko obrazovanje učitelja te inovativne promjene školskih kurikula s naglaskom na medijsko opismenjavanje mladih, trebali bi biti imperativ suvremene škole u kojoj se obrazuju kreativni učenici, budući filmski ili medijski autori. zpp

 

Slične vijesti

Najnovije