Na repertoaru Aktualnog sata 26. sjednice Gradskog vijeća: skupe fasade, CEKOM i nerealizirani projekti

Radio Prkos 17.12.2020 NOVA GRADIŠKA
img

Danas je održana 26. sjednica Gradskog vijeća Grada Nova Gradiška. I ovoga puta, zbog nepovoljne epidemiološke situacije i kako bi se ispoštovale mjere koje su na snazi radi sprječavanja širenja koronavirusa, sjednica je održana online. U prostorijama vijećnice bili su predsjednica Vijeća dr. Ljepša Rakas Vujčić, zamjenik gradonačelnika Borislav Vidošić, tajnik grada Zlatko Zebić , voditeljica Odsjeka za društvene djelatnosti Mihaela Đeraj te pročelnici gradske uprave dok su ostali vijećnici sudjelovali online preko svojih računala.

Sjednicu je otvorila predsjednica Gradskog vijeća dr. Ljepša Rakas Vujčić koja je pozdravila sve nazočne u vijećnici i sve stanovnike Nove Gradiške i šire te svima poželjela puno zdravlja jer je to u ovom trenutku najvažnije.

Sjednica je kao i obično započela aktualnim satom na kojem vijećnici imaju priliku postavljati pitanja vezana uz funkcioniranje grada.

Na početku aktualnog sata javio se HDZ-ov vijećnik Željko Bešlić koji je ovom prilikom svim sugrađanima poželio čestit Božić i sretnu novu godinu u nadi da će iduća biti bolja. Iznio je i svoja zapažanja vezana uz novu zgradu koja se trenutno gradi u centru, ispred općine: „Betonsko zdanje ispred gradskog poglavarstva primjer je bezumnog trošenja novca poreznih obveznika i građana ovoga grada. Nagrđujući dobro nam poznatu vizuru centra grada, ovo je očit primjer suludog trošenja novca na staklenu fasadu za gradsku vijećnicu te privatni kafić. Potrošit ćemo na to 7 milijuna kuna, a uz 2,5 milijuna kuna za fasadu robne kuće to je 10 milijuna kuna.“ – kazao je Bešlić te dodao kako okolna mjesta Ljupina, Kovačevac i Prvča plivaju u blatu, a istodobno se diže kredit od 15 milijuna kuna za gradske bazene. Naglasio je kako je ova investicija financirana isključivo novcem iz gradskog proračuna, dakle novcem građana ovoga grada, pitajući se jesu li to uistinu pametne investicije pored svih drugih problema koji se tim novcem mogu sanirati.

 „S obzirom da je u proračunu za sljedeću godinu predviđeno 2,5 milijuna kuna za obnovu fasade robne kuće, postavljam pitanje da li postoji projektna dokumentacija na osnovu koje je potrebno potrošiti ovu nerazumnu cifru od 2,5 milijuna kuna. Treba naglasiti da su u tom prostoru i dva privatna ulagača. Stoga se pitam jesu li to ad hoc cifre koje će se potrošiti na fasadu i postoji li za to projektna dokumentacija i tko ju je radio? „ – upitao je Bešlić.

 Zamjenik gradonačelnika Borislav Vidošić, prije svega, izrazio je iskrenu dobrodošlicu Vinku Grgiću koji je jučer nakon višemjesečne istrage pušten iz istražnog zatvora u Remetincu.

Što se tiče pitanja fasade, Vidošić odgovara kako dokumentacija postoji i definirani su omjeri u kojem obimu tko sudjeluje u financiranju fasade.

„Tko bi bio sulud da radi bez građevinske dozvole i troškovnika? E sad, to što to košta 2,5 milijuna kuna, to je valjda odredio netko drugi da takva fasada, takvoga tipa košta 2,5 milijuna kuna.“ – kazao je Vidošić istaknuvši kako su se nakon prethodne sjednice mnogi, prema njegovim riječima, neinformirani mediji i dušebrižnici bavili tim pitanjem pišući, kako kaže, gluparije.
„ Naravno da postoji sporazum između svih vlasnika. Mi smo kupili prvi kat i podrum  gdje planiramo izmjestiti arhiv. Na prvom katu su zamišljeni kulturni centar za mlade i gradska knjižnica te dio prostora za POU MAR. Zbog toga svi ti radovi idu preko Pučkog otvorenog učilišta.“ – kazao je zamjenik gradonačelnika Borislav Vidošić odgovarajući na pitanje vijećnika Željka Bešlića koji odgovorom nije bio zadovoljan s obzirom da je ovo pitanje već bilo postavljano, a zamjenik gradonačelnika se nije adekvatno pripremio da na njega odgovori.

Dr. Ljepša Rakas Vujčić istaknula je kako je 2019. godine odlukom gradskog vijeća kupljen dio prvoga kata zgrade bivše robne kuće, ulaz i podrum, a ne cijeli prvi kat kako je rekao Vidošić.

Obratila se zatim i vijećnica kluba HDZ-a, prof. Ljiljana Ptačnik koja je postavila pitanje vezano uz gradsku vojarnu. Istaknula je kako je ugovorom iz 2018. godine Republika Hrvatska darovala zgradu vojarne Gradu Novoj Gradiški u vrijednosti preko 11 milijuna kuna. „Svrha toga bila je konstrukcija zgrade i to prema projektima – učilište/kampus, studentski restoran, zgrada državnog arhiva i muzej Šegrta Hlapića. Idejni projekti bili su napravljeni i plaćeni. Grad se potpisivanjem ugovora obvezao kroz 5 godina dostaviti izvršnu i uporabnu dozvolu. Ugovorom je predviđena i klauzula raskida ugovora ukoliko se on ne izvrši.“ – kazala je Ljiljana Ptačnik, prof, te pitala što se događa s tim projektom s obzirom da su prošle već 2 godine dodatno napomenuvši kako je zgrada u trenutnom stanju vrlo opasna.

Zamjenik gradonačelnika Borislav Vidošić kazao je kako su razgovarali s ljudima iz ministarstva u vezi zgrade vojarne i da je rečeno da se namjena zgrade može promijeniti. „Jedna ideja je bila da se prednja zgrada ustupi na korištenje našoj bolnici, ali su pregovori zbog smjene ministra stali. Koliko je moje saznanje. Jedan određeni dio smo stavili da bude muzej Šegrta Hlapića, ali naša zajednica tehničke kulture dobila je prostor iza vojarne gdje je sada smješten Muzej Tehničke kulture. Jedan dio zgrade dali smo HGSS- u i intenzivno provode projekte i rade na uređenju zgrade. Ostalo nije poduzeto, što ne znači da do kraja ovih 5 godina neće biti.“  – kazao je zamjenik gradonačelnika Vidošić.

Vijećnica Ljiljana Ptačnik, prof, ponovno je upitala kako riješiti pitanje opasnog stanja u kojem se zgrada vojarne nalazi.

Vidošić je kazao kako je ta zgrada već dugo u takvom stanju.“Naravno da se nešto mora napraviti. Trenutno nismo poduzeli ništa. Hoće li se pregovori nastaviti s ministarstvom, ne znam. Nismo ju uredili jer je to ogroman novac i ogroman zahvat. Nadam se da ćemo ipak u tih 5 godina nešto uspjeti napraviti. „ – odgovorio je Vidošić.

Antun Škvorčević iz kluba HDZ-a je postavio dva pitanja.

Prvo pitanje bilo je vezano uz robnu kuću i fasadu. „Složit ćemo se da je ona već duže vrijeme u ovom stanju ruglo grada i da je po tom pitanju potrebno nešto napraviti. Sada kada se krenulo nešto raditi, vlast nije bila dovoljno transparentna uz taj projekt stoga se javlja toliko pitanja vezana upravo uz tu zgradu i fasadu koja košta 2,5 milijuna kuna. Plaća li samo grad taj iznos ili je to raspoređeno na tri dijela, odnosno, participiraju li ostali suvlasnici u tom iznosu?

Drugo pitanje bilo je vezano uz realizaciju CEKOM-a te koliko će taj projekt koštati grad te hoće li grad morati podići dodatni kredit.

Zamjenik gradonačelnika Borislav Vidošić kazao je kako postoje tri suvlasnika te zgrade. „Nije samo izvođenje radova na  fasadi, nego i ostali radovi koji se izvode, od krova, struje, kanalizacije i td. Svaki od ulagača će jedan dio odraditi. Naravno da će sudjelovati u dijelu s fasadom u onom dijelu u kojem ona zahvaća njihove objekte. Hoće li fasada koštati 1,9 milijuna ili 2 milijuna , to sada ne možemo znati dok ne podijelimo troškove s ulagačima. Naravno da imamo sporazum i dogovor i da svi moraju participirati. Tko bi ulagao gradske novce u nečiju privatnu stvar? – kazao je Vidošić i zaključio: „Neće grad to urediti nikome drugome. Uostalom, postoje službe koje mogu dokazati jesmo li ili nismo nešto nepravilno radili. “

„Nema dana da ne razgovaramo o CEKOM-u koji je nama jedan veliki problem, ali će do nove godine biti riješen. Oni su još u fazi pripreme javne nabave, sredstva od ministarstva u obliku pozajmice od otprilike 31 milijuna kuna još nisu povučena. Grad bi trebao potpisati zadužnicu, ali smo vrlo oprezni što se toga tiče. Molim za još malo razumijevanja jer će situacija do nove godine biti riješena. Grad bi morao osigurati veliki novac koji nema i za realizaciju, ako do nje dođe, trebat će dizati kredite. Onda se postavlja pitanje koliko smo spremni za to i koliko nam je to u ovom trenutku potrebno.“ – zaključio je Vidošić.

 

Predsjednica kluba HDZ-a i potpredsjednica Gradskog vijeća Ljiljana Lukačević postavila je dva pitanja.

Prvo pitanje bilo je vezano uz mnoge nerealizirane projekte u četiri proračunske godine ili projekte, kako kaže, nejasne sudbine. „Rebalansima su proračuni u četiri godine smanjeni za 90 milijuna kuna. Što je s projektom studentskog kampusa? U gradu Novoj Gradiški postoji samo jedan studij Sestrinstva koji upisuju većinom studenti iz radnoga odnosa i nisu im potrebni smještajni kapaciteti. Potrebu izgradnje kampusa objašnjavali ste otvaranjem studija robotike i najavljujete ga već pet, šest godina, a nikako ne otvarate. Na njega ste potrošili i 13 tisuća kuna, a on ne postoji, a nejasno je i pitanje lokacije studentskog kampusa. 2017. godine platili ste iz gradskog Proračuna izradu idejnog projekta za sveučilišni kampus u vojarni ateljeu „Arhitekt” i te iste godine ishodili lokacijsku dozvolu. Međutim, njega u vojarni nema.“ – istaknula je Lukačević.

„2018. i 2019. godine ste iz Proračuna potrošili 750 tisuća kuna za izradu projektne dokumentacije i građevinske dozvole za sveučilišni kampus na Trgu 121. brigade Hrvatske vojske, a učilišnog kampusa ni tamo nema. Pitam vas gdje je, zapravo, sveučilišni kampus trebao biti i kako ćete opravdati tolika uložena proračunska sredstva u projekt koji nije realiziran?“ – upitala je Ljiljana Lukačević.

Drugo se pitanje odnosi na projekt „Zlatni grad” koji je trebao povećati kvalitetu života starijih sugrađana. „Mnoga obećanja umirovljenicima ste dali, većinu od njih niste izvršili. Samo u ovoj godini planirali ste 200 tisuća kuna za jednokratne pomoći umirovljenicima, a isplatili ste im pola toga što ste obećali.“ – kazala je Ljiljana Lukačević. „Na projektu Zlatni grad radili su studenti zagrebačkog arhitektonskog fakulteta koji su i nagrađeni. To je trebao biti dom za starije osobe u prostoru bivše vojarne s najvišim standardima življenja. Zanima me što je s tim projektom?“ – upitala je vijećnica Lukačević.

Zamjenik gradonačelnika Borislav Vidošić kazao je kako nije baš slučaj da se ništa nije radio u ove četiri godine te da su mnogi projekti realizirani. „Mnoge smo realizirali, mnoge nismo. Naravno da smo rebalansom Proračuna smanjivali one projekte koji nam nisu prošli ili nisu bili sufinancirani od ministarstava. Poznato je da kada se radi Proračun da trebaju biti osigurana vlastita sredstva i da se rebalansom rade korekcije.“ – odgovorio je.

Što se tiče kampusa, kazao je kako su vjerojatno rađene dvije lokacije, ali lokacija na Trgu 121. brigade Hrvatske vojske bi trebala biti lokacija kampusa. „Dobivena ja građevinska dozvola, no vrlo dobro znate zbog čega ti projekti nisu realizirani, a to je zbog sredstva od Projekta malih gradova. Imamo pripremljena 22 projekta s građevinskim dozvolama i ukoliko dobijemo sredstva od Europske unije, mnogi od ovih projekata zasigurno će doći na red. Ako i ne bude aktualna vlast u sljedećem razdoblju na vlasti, sve buduće izvršne vlasti zasigurno će nam biti zahvalne na tome i pripremljenim projektima. Još uvijek smo u pregovorima i nastojimo još jedan studij dovesti u Novu Gradišku.“ – kazao je Vidošić.

„Što se tiče projekta „Zlatnog grada” taj bi se projekt također trebao financirati iz Projekta malih gradova. Ukoliko dobijemo novac, ići će se na to. Umirovljenicima smo sigurno pomogli u više navrata. Dobili smo 251 zahtjev i dali 159 tisuća kuna. Svi koji su zahtjev podnijeli, dobili su svoja sredstva.“– odgovorio je Vidošić.

HDZ-ov vijećnik Tomislav Bećirević pozvao je na dodatan oprez i pridržavanja epidemioloških mjera kako bi zaštitili jedni druge. Podsjetio je vijećnike na pitanje koje je postavio i na prethodnoj sjednici, odnosno pitanje mogućnosti smanjivanja ili ukidanja prireza kako bi se pomoglo novogradiškim gospodarstvenicima i malim poduzetnicima. „Imam argumente da su svi gradovi puno više pomogli svojim stanovnicima i poduzetnicima. Mi imamo neke deafult mjere. Znam puno subjekata kojima je poslovanje otežano a neće dobiti pomoć. Smatram da je naš grad u posljednjih godinu dana potrošio desetak milijuna kuna koji nemaju nikakav značaj za širu društvenu zajednicu. Imamo dva milijuna kuna utrošenih za kafić na teniskim terenima; pet, šest milijuna kuna za novu Gradsku vijećnicu, a možda i više. Tu je i  2,5 milijuna kuna za uređenje petog kata postojeće upravne zgrade Grada Nova Gradiška i uređenja robne kuće. To su ulaganja koja nisu prioritetna.“ – kazao je.

„Imamo već treću godinu zaredom situaciju da nam 70 djece čeka na upis u vrtić. To je po meni prioritet na kojem treba raditi. U ovoj godini zasigurno mnogi od tih projekata nisu trebali biti realizirani i novac je trebao biti preusmjeren u druge projekte. Također, desetak puta je na sjednicama Gradskog vijeća ponavljano da se ide s projektom CEKOM-a. Sad kažete da ćete znati do kraja godine hoće li on ići. Vama je to možda uteg gradu, ali projekt CEKOM je projekt koji bi mnoge inženjere vezao za Novu Gradišku, projekt koji mi u toj struci sanjamo već godinama. Za taj projekt bojim se od prije tri godine kada ste lošom političkom odlukom kadrovskim promjenama u Industrijskom parku i odlasku stručnih kadrova nakon toga, taj projekt ugrozili. Strašno sam razočaran jer je intenzivno lobirano da Grad Nova Gradiška dobije tih 120 milijuna kuna za CEKOM. Vi sada govorite da ćete vidjeti hoćete li se ići s time. Ukoliko ne dođe do realizacije ovoga projekta, smatrat ću ovu vlast odgovornom za odustajanje od najvećeg projekta koji je trebao doći u grad Novu Gradišku.“ – zaključio je Bećirević.

Odgovorio mu je zamjenik gradonačelnika Borislav Vidošić koji je kazao kako niti jedan djelatnik gradske uprave, gradskih ustanova, gradskih tvrtki nije dobio niti 10 lipa manju plaću. „Svi su uredno dobili svoje dohotke. Jedan dio je bio ugrožen, oni koji su mjerama bili zatvoreni. Njima smo pokušali pomoći i pomogli određneim mjerama. Ne vidim zašto nekome tko uredno dobiva svoje osobe dohotke treba uzimati prirez. Što se tiče vrtića, 2017. godine financirali smo Dječji vrtić Nova Gradiška s 2,5 milijuna kuna. Zadnjim Proračunom za vrtić smo dali četiri milijuna kuna, to je 60 posto više sredstava. Vodimo brigu o vrtiću i pedagoškim mjerama i nastojimo biti korektni.“ – kazao je Vidošić.

O projektu CEKOM-a Vidošić je kazao kako se ne radi o 120 milijuna kuna, već devedesetak milijuna kuna. „ Međutim, ja vas pitam je li bi vi htjeli biti predsjednik Skupštine ovoga društva i potpisati zadužnicu na 31 milijun kuna? Velik novac je u pitanju. Radi se o gotovo jednogodišnjem proračunu Grada. Stalno se o CEKOM-u razgovara. Sve to primamljivo izgleda, koliko bi sredstava trebali dobiti, ali treba reći da ukoliko netko od partnera odustane, Grad plaća penalizaciju i sva sredstva se moraju vratiti. Nije to baš jednostavno.„ – zaključio je Vidošić.

Tomislav Bećirević kazao je kako mu nije jasno da se tri godine gradska uprava hvali tim projektom, a u više navrat im je napominjao da ne idu dobrim stopama u cilju realizacije toga projekta. „Politika koju ste vodili, ovaj projekt je srušila davno prije.“ – zaključio je Bećirević. Zamjenik gradonačelnika Borislav Vidošić konstatirao je da tko i radi taj i griješi. „Iako je projekt dobar, to ne znači da se od njega ne može odustati“ -  kazao je.

Naknadno se za riječ javila i SDP-ova Marijana Škara Ivković koja je istaknula sve projekte koji jesu realizirani u ovoj, teškoj, godini koronakrize. Iako je upozorena da može postavljati samo pitanja, vijećnica je odlučila iznijeti svoje mišljenje o provedenim projektima. Kako je kazala, samo u ovoj godini uspješno je izgrađen projekt komunalne infrastrukture u Industrijskom parku, realizirano je reciklažno dvorište, projekt „Naš grad razvrstava otpad”, Tehnološki inkubator, Slavonski dućan. „Sve su to projekti vrijedni preko 40 milijuna i koji su u ovoj godini uspješno realizirani.“ – rekla je Škara Ivković.“
Zbog toga što nije postavila pitanje, nego odgovarala na njih time kršeći pravila poslovnika Vijeća, predsjednica Vijeća dr. Ljepša Rakas Vujčić izrekla joj je opomenu.

Uz pozdrave svim sugrađanima i čestitke povodom nadolazećih blagdana i nadu za bolje epidemiološke prilike, predsjednica Vijeća dr. Ljepša Rakas Vujčić zaključila je aktualni sat današnje sjednice.  

 

Slične vijesti

Najnovije