Izložbom u Gradskom muzeju obilježeno 50 godina likovne kolonije Strmac

Radio Prkos 30.07.2021 KULTURA
img

U Galerijskom prostoru Gradskoga muzeja Nova Gradiška jučer je otvorena izložba „50 godina likovne kolonije Strmac koje nema” kojom je obilježeno upravo 50 godina od njezina osnutka.

Izložbu je predstavio i otvorio ravnatelj novogradiškog Gradskog muzeja Miroslav Pišonić koji je naglasio važnost ove izložbe i same likovne kolonije Strmac za Novu Gradišku, ali i novogradiški Muzej.

Kako ističe Miroslav Pišonić, 1971. godina važna je za kulturu na ovom području jer upravo je ta godina okupila ljude iz različitih područja i povezala ih u stvaranju kulturno-umjetničkog plana Nove Gradiške i jedne posebne umjetničke priče. „Godina je to osnutka Likovne kolonije Strmac, ali i Muzejske ustanove. Likovna kolonija Strmac danas slavi 50 godina od svojega osnivanja. Ona je bila organizirana u 14 saziva, a zadnja se dogodila 1988. godine. Nakon toga nažalost, likovna se kolonija ugasila i u takvom obliku nije zaživjela. To puno govori o nama kao o društvu i društvu u godinama kada je osnovana.” - istaknuo je Miroslav Pišonić.

Izloženo je trideset radova, odnosno, samo jedan mali dio radova koji se čuvaju u Galerijskom fundusu Gradskog muzeja.

Govoreći o povijesti i počecima likovne kolonije, Miroslav Pišonić ističe kako ju je pokrenula skupština općine Nova Gradiška, na inicijativu profesora Milana Kladara, tadašnjeg direktora Narodnog sveučilišta „Matija Antun Relković“. Riječ je o ambicioznom projektu čiji je začetnik, ujedno i predsjednik Odbora bio akademski slikar Ferdinand Kulmer. On je zajedno s prof. dr. Matkom Peićem, akademskim slikarom Jozom Jandom i samoukim slikarom Josipom Pintarićem činio prvu komisiju koja je pozivala umjetnike na Koloniju. Ostali članovi Odbora bili su dr. Dušan Čalić, Antun Duhaček, dr. Dušan Džambas, inž. arh. Miroslav Prpić, prof. Augustin Žugaj, Franjo Samardžić. Kroz dva mjeseca, kolovoz i rujan, koliko je trajala Kolonija, izmjenjivale su se grupe umjetnika koji su nakon njezina završetka zajedno izlagali na izložbama koje su se u pravilu održavale tekuće godine povodom Dana Republike (29. studenoga).

„Obveza svakog umjetnika bila je donirati po jedan od izloženih radova dok je još jedan bio otkupljen, a sve za stvaranje suvremene galerije slika u Novoj Gradiški. Uz veliku lokalnu podršku godinama se formirao fundus galerijskog odjela. Treba naglasiti kako je dobar dio radova - muzejskih predmeta današnjeg galerijskog odjela, prikupljen i otkupljen upravo kroz četrnaest saziva Kolonije „Strmac“. Kolonija je važna i u širem smislu upravo zato što se njezino osnivanje poklopilo s osnivanjem muzejske ustanove.„ - kazao je Pišonić.
„Njihova je ideja bila da ta djela budu sabrana i viđena kroz Galeriju likovnih umjetnosti Nove Gradiške. Na žalost nakon 50 godina mi još uvijek nemamo Galeriju u kojoj možemo svi uživati u tim radovima. Bilo bi mi drago da se nešto takvo realizira u skoroj budućnosti da svi možemo uživati u umjetnosti na pravi način.” - istaknuo je.

Na izložbi je govorio i novogradiški umjetnik Gordan Bijelić koji je imao jedinstveno iskustvo sudjelovanja na Likovnoj koloniji Strmac. Istaknuo posebnost i značaj ove kolonije za umjetnike u tim godinama izrazivši žaljenje što se nije nastavila i danas.

Izložba će u Muzeju biti otvorena do 30. rujna. TC

Slične vijesti

Najnovije